SAGLIKalsağlıklı kal
SSL Şifreli BağlantıÖn ödeme yok · İptal ücretsiz240+ Anlaşmalı Klinik & Lab4.8/5 · 2.400+ değerlendirmeOrtalama 47 dk yanıt süresi
🩸
Laboratuvar

BNP / NT-proBNP

Kalp yetmezliği tanı ve takibinde altın standart kardiyak biyobelirteç.

💰Başlangıç Fiyatı
720₺420₺
Kliniğe göre değişir
⏱️Süre
5 dakika
📋Sonuç
Aynı gün (1-2 saat, acil)
Akreditasyon
TÜRKAK / JCI
4.9(326 değerlendirme)Bu ay 286 rezervasyonTıbbi inceleme: Dr. Mehmet Yılmaz🕒 Son güncelleme: 27 Nisan 2026

Test Hakkında

NT-proBNP, ventrikül duvarı gerildiğinde kalpten salgılanan bir hormondur. Akut nefes darlığı olan hastada kalp yetmezliği ile akciğer hastalıklarını ayırt etmede en güçlü laboratuvar testidir. Yaş ve böbrek fonksiyonuna göre yorumlanır.

Kimler Yaptırmalı?

  • Açıklanamayan nefes darlığı
  • Bilinen kalp yetmezliği takibi
  • Bacaklarda ödem değerlendirmesi
  • Ekokardiyografi tamamlayıcısı
  • Acil servis triajında

Pakete Dahil Olan Testler

  • NT-proBNP serum konsantrasyonu (pg/mL)

Test Öncesi Hazırlık

  1. 1Açlık şart değildir.
  2. 2Kullandığınız sakubitril/valsartan (Entresto) bildirilmelidir.

Nasıl Yapılır?

  1. 1Koldan 2-3 ml kan alınır.
  2. 2İmmünoassay ile çalışılır.

Ne Sıklıkla Yapılmalı?

  • Akut nefes darlığında (acil)
  • Kalp yetmezliği takibinde 3-6 ayda bir
  • Tedavi yanıtı değerlendirmesi

Sonuç Yorumu

<125 pg/mL kalp yetmezliği büyük ölçüde dışlanır; >450 (50 yaş altı), >900 (50-75 yaş), >1800 (75+ yaş) kalp yetmezliği lehinedir. Atrial fibrilasyon, böbrek yetmezliği değerleri yükseltir.

Olası Riskler

  • Damar yolunda hafif morarma (nadir).

Sıkça Sorulan Sorular (10)

Yüksek değer kesin kalp yetmezliği mi?

Hayır. Böbrek yetmezliği, AF, sepsis, ileri yaş da yükseltir. Klinik değerlendirme ve EKO ile birlikte yorumlanır.

Tedavi ile düşer mi?

Evet. Doğru tedavide NT-proBNP düşüşü prognozun iyileştiğini gösterir.

BNP / NT-proBNP fiyatı ne kadar?

SAGLIKal üzerinden BNP / NT-proBNP için güncel anlaşmalı fiyat 420₺'dir (liste fiyatı 720₺). Fiyat KDV dahil olup anlaşmalı laboratuvarlarda geçerlidir. Ek tetkikler veya farklı şehirler için fiyat değişebilir; teklif alarak en güncel fiyatı görebilirsiniz.

BNP / NT-proBNP SGK karşılıyor mu?

BNP / NT-proBNP testi devlet hastanesi sevkiyle SGK tarafından genelde karşılanır; ancak randevu süreleri uzun olabilir. SAGLIKal üzerinden anlaşmalı özel laboratuvarda sevksiz, indirimli ve hızlı şekilde yaptırabilirsiniz. Özel sağlık sigortanız varsa poliçe limitiniz dahilinde karşılayabilir.

BNP / NT-proBNP için evde numune alma var mı?

Evet. BNP / NT-proBNP dahil çoğu kan ve idrar tahlili için evde numune alma hizmetimiz mevcuttur. İlk siparişinizde evde numune ücretsizdir; numune 60 dakika içinde sertifikalı sağlık personeli tarafından alınır ve laboratuvara güvenli zincirle ulaştırılır.

BNP / NT-proBNP sonucu ne zaman çıkar?

BNP / NT-proBNP sonuçları genellikle Aynı gün (1-2 saat, acil) içinde hazır olur. Sonuçlarınız dijital portalınıza otomatik yüklenir, SMS ve e-posta ile bilgilendirilirsiniz. PDF olarak indirebilir veya tek tıkla bir uzmana danışabilirsiniz.

BNP / NT-proBNP öncesinde nelere dikkat etmeliyim?

BNP / NT-proBNP için hazırlık adımları: Açlık şart değildir.; Kullandığınız sakubitril/valsartan (Entresto) bildirilmelidir.. Detaylı hazırlık talimatları, randevunuz onaylandıktan sonra SMS ve e-posta ile ayrıca paylaşılır.

BNP / NT-proBNP sonucunu kim yorumlar?

BNP / NT-proBNP sonucu için uzman hekim yorumu almak isterseniz, sonuç sayfasındaki "Doktora Danış" butonuyla online doktorumuzla görüşebilir veya yapay zeka destekli ön değerlendirme alabilirsiniz. Anormal sonuçlarda mutlaka bir uzmana başvurun.

Randevu nasıl alınır?

Bu sayfadaki "Hemen Rezervasyon" butonundan birkaç tıkla randevu oluşturabilirsiniz. Uzmanlarımız 24 saat içinde sizi arayıp tarih, lokasyon ve hazırlık konusunda yönlendirir. Online ödeme ve kapıda ödeme seçenekleri mevcuttur.

Randevumu iptal edebilir veya değiştirebilir miyim?

Evet. Randevu tarihinden en az 24 saat önce ücretsiz iptal veya değişiklik yapabilirsiniz. Daha geç iptallerde küçük bir hizmet ücreti uygulanabilir. Detayları rezervasyon onay e-postasında bulabilirsiniz.

Kullanıcı Deneyimleri

4.9 / 5 — gerçek kullanıcılar
"Anlaşmalı kurum ağı çok geniş, BNP / NT-proBNP için en yakın merkezi 2 dakikada buldum."
BBurak S. · Bursa
"Fiyat/performans olarak BNP / NT-proBNP hizmeti gerçekten beklediğimden iyi çıktı; tekrar tercih ederim."
SSelin Y. · Antalya
"Evde numune alma süreci dakikası dakikasına işledi. BNP / NT-proBNP için kesinlikle öneririm."
AAhmet D. · Adana

Kombine Paket Fırsatları

Sınırlı

Sıkça birlikte tercih edilen avantajlı paket önerileri.

Türkiye Genelinde Hizmet

BNP / NT-proBNP için 81 ilde 240+ anlaşmalı kurumumuz mevcut. En çok tercih edilen şehirler:

📍 Adana📍 Ankara📍 Antalya📍 Bursa📍 Gaziantep📍 İstanbul📍 İzmir📍 Kayseri📍 Konya📍 Mersin📍 Samsun📍 Trabzon+ 69 diğer il

Test Karşılaştırma

Fiyat, kapsam ve sonuç süresine göre benzer testleri yan yana inceleyin.

Özellik
🩸
BNP / NT-proBNP
Bu sayfa
Fiyat
420₺
720₺
980₺
1.800₺
90₺
180₺
3.800₺
6.500₺
Kapsam
  • NT-proBNP serum konsantrasyonu (pg/mL)
Belirtilmemiş Belirtilmemiş Belirtilmemiş
Sonuç süresiAynı gün (1-2 saat, acil) BelirtilmemişAnında Belirtilmemiş
İşlem süresi5 dakika20-30 dakika5 dakika45-60 dakika
HazırlıkAçlık şart değildir.Hazırlık gerekmez.Hazırlık gerekmez.4 saat açlık.
Görüntülenenİncele →İncele →İncele →